Dlaczego kocioł kondensacyjny ma sprawność powyżej 100% i jest lepszy od tradycyjnego? Zalety kotłów kondensacyjnych:


Dlaczego kocioł kondensacyjny jest lepszy od tradycyjnego

Na pierwszy rzut oka, z zewnętrz, kocioł kondensacyjny i kocioł tradycyjny są niemal identyczne. Oba rodzaje kotłów występują w wariantach wiszących i stojących, w zależności od spełnianych funkcji. Jednofunkcyjne przeznaczone są głównie do centralnego ogrzewania a dwufunkcyjne zarówno do centralnego ogrzewania jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jeśli chcielibyśmy porównać kotły musimy porównywać je w obrębie tego samego typu. Zatem porównując opłacalność kotła kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania powinnyśmy porównywać go z kotłem tradycyjnym z zamkniętą komorą spalania gdyż powinniśmy wziąć pod uwagę urządzenia o podobnej mocy i budowie. Chcąc dostrzec najważniejsze różnice związane z kotłami powinniśmy poznać budowę kotła kondensacyjnego od wewnątrz:

 • wymiennik ciepła;
  dzięki wbudowanemu wymiennikowi dwustopniowemu lub dwóm wymiennikom ciepła kotły kondensacyjne uzyskują więcej ciepła z tej samej ilości paliwa. Pierwszy – tak zwany pierwotny – działa tak, jak w kotle tradycyjnym a drugi wymiennik, zwany wtórnym lub kondensacyjnym, schładza spaliny poniżej temperatury punktu rosy. Dzięki temu procesowi następuje odebranie dodatkowego ciepła, które ze zwykłych kotłów uchodzi bezpowrotnie razem ze spalinami.
 • palnik, zespół przygotowania mieszanki gazowo-powietrznej;
  przygotowanie mieszanki odbywa się przez zasysanie powietrza i gazu przez wentylator i tłoczenie mieszanki paliwowej do palnika, z jednoczesnym bardzo dokładnym mieszaniem obu składników. Od jakości zmieszania powietrza i gazu zależy jakość spalania i tym samym ilość wydzielonego ciepła oraz jego straty. Ten sposób przygotowania mieszanki palnej pozwala na pełną kontrolę, natomiast w kotle tradycyjnym gaz wdmuchiwany jest z dyszy do palnika i nie ma kontroli składu oraz stopnia wymieszania mieszanki palnej. Kotły kondensacyjne wyróżniają się nieosiągalnymi wcześniej sprawnościami pracy, stanowiąc obecnie najwyższy standard w technice grzewczej. Technika kondensacyjna polega na odzyskiwaniu ciepła ze spalin, które w konwencjonalnych kotłach unoszone są do otoczenia wraz z innymi produktami spalania zanieczyszczającymi atmosferę. Kotły te wyróżniają się również swoją wysoką sprawnością bez konieczności podłączenia do specjalnego komina, pozwalają na oszczędność energii i przede wszystkim dbają o nasze środowisko.
 1. Sprawność kotłów kondensacyjnych
  W tradycyjnych kotłach znaczna część wytworzonego ciepła tracona jest bezpowrotnie, w postaci gorących spalin o wysokiej temperaturze (minimum 100°C do 200°C),które wydalane są do atmosfery. Zastosowanie kotłów kondensacyjnych pozwala odzyskać znaczną część energii cieplnej ze spalin, która pozyskiwana jest dzięki wykropleniu z nich pary wodnej. Uwzględniając ten efekt oraz nowoczesne rozwiązania mechaniczne, kocioł kondensacyjny może być oszczędniejszy od tradycyjnego o ok. 15-20%, zaś jego sprawność, w odniesieniu do wartości opałowej, dochodzi w praktyce do 107%.
 2. Z kotłami kondensacyjnymi oszczędzasz
  Wysoka wydajność kotła pozwala ograniczyć zużycie gazu, co znacznie obniża rachunki za ogrzewanie. Oszczędności mogą sięgać od 15 do 20% kosztów w porównaniu do kotłów konwencjonalnych.
 3. Przewody zamiast komina
  W kotłach kondensacyjnych z zamkniętą komorą spalania i wymuszonym przepływem spalin nie jest konieczne stosowanie komina, gdyż spaliny odprowadzane są bezpośrednio na zewnątrz domu. Kotły te są bezpieczniejsze dla użytkowników niż kotły tradycyjne gdyż odizolowują proces spalania od pomieszczenia. Do odprowadzenia spalin z kotłów kondensacyjnych można stosować tylko przewody spalinowo powietrzne zalecane przez producenta. Przewody te muszą być wykonane z odpowiednich materiałów, gdyż kondensat jest silnie korozyjny. Nowoczesna technika instalacyjna pozwala realizować instalacje spalinowo powietrzną w najróżniejszych konfiguracjach, pionowo przez dach lub poziomo przez ścianę budynku.
 4. Kotły kondensacyjne dbają o środowisko
  Mniejsze zużycie gazu idzie w parze z mniejszym zanieczyszczeniem środowiska. Kotły kondensacyjne emitują do atmosfery mniej CO2 i NOX, również niska temperatura emitowanych spalin, redukuje ich negatywny wpływ na środowisko naturalne.

 

Podsumowując:

 • kotły kondensacyjne pracują z wyższą sprawnością niż kotły tradycyjne,
 • efektywniej wykorzystują paliwo,
 • obniżają koszty ogrzewania oraz emisję szkodliwych substancji do atmosfery.
 • są w stanie osiągnąć sprawność nawet do 107 %, podczas gdy kotły standardowe jedynie do 92%.
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.